Erik Berne (1910-1970) kiemelkedő pszichiáter és bestseller-író volt.
A kanadai Montrealban nőtt fel, és 1935-ben a McGill Egyetemen szerzett orvosi diplomát.
Pszichiátriai képzését az Egyesült Államokban végezte, aztán a hadseregben kezdte munkásságát.
A Berne által megalkotott tranzakció analízis világszerte elterjedt. Általa nemcsak a pszichoterápia, a személyiség lélektan, a fejlődéslélektan és a kommunikáció elmélete gyarapodott egy forradalmian új iskolával, hanem szervezetek és más emberi rendszerek elemzéséhez is hatékony új eszköz született.
A Sorskönyv Eric Berne, a tranzakcióanalízis (TA) megalkotójának utolsó írása.
Ebben a művében túllép az Emberi játszmákban elemzett alapvető TA-s témákon- az én-állapotokon, a tranzakciók és játszmák bemutatásán – és az emberi sors alakulását helyezi a középpontba.
Alapvető kérdése most már az, hogy meghatározott-e a sorsunk, valóban sorskönyvünk rabságában kell-e élnünk, illetve hogy miként válhatunk szabaddá.
Az Emberi játszmák (Games People Play. The Psychology of human Relationships) pszichológus sikerkönyve, 1964-ben jelent meg előszőr, de azóta már nagyon sok kiadást megélt. Eredetileg szakmabelieknek szánta mint segédkönyvet, olvasmányos megfogalmazása és könnyű érthetősége miatt (saját és kiadója legnagyobb meglepetésére) a laikus közönség körében is nagy sikerre és általános ismertségre tett szert.
Úttörő könyv, amelyben Berne bemutatja az emberek közti játszmákat és viselkedésmintákat, amelyek rejtett érzésekre vagy érzelmekre utalhatnak.
A siker nemcsak drámaian újszerű elméletének volt köszönhető, hanem a könyv nyelvezetének is.
Az első magyar kiadás 1984-ben jelent meg a Gondolat Kiadó gondozásában, Hankiss Ágnes fodításába.
Sorskönyv – az írójának megfogalmazása szerint: „Egy, a gyermekkorban készített, a szülők által megerősített és a későbbi események által igazolt életterv, amely egy választott alternatívára összpontosul.”
Három kérdés foglalkoztatta különösen: mennyire meghatározó a szülői programozás a sorskönyv kialakításában, a személyiség mennyire rabja ennek és hogy milyen tere van a szabadságnak, az autonómiának az egyén életében.